Data publikacji: 2019-01-02

Dwie dekady sieci Q-Service Truck

W drugi weekend stycznia w Arłamowie będzie miał miejsce niezwykły jubileusz 20-lecia sieci Q-Service Truck. Zrzeszająca blisko 80 warsztatów ciężarowych sieć to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które nie tylko prężnie rozwija się w naszym kraju, ale i coraz śmielej zmierza na podbój Europy Wschodniej i Południowej.

Q-SERVICE truck logo_20lat_2.png

- Pomysłodawcą i założycielem sieci Q-Service Truck był Krzysztof Oleksowicz. To on wpadł na pomysł, żeby na wzór powstałej rok wcześniej sieci warsztatów naprawiających samochody osobowe założyć pierwszą w Polsce sieć warsztatów samochodów ciężarowych – wspomina Paweł Ciok z N.S.C. TRUCK z Zielonki koło Warszawy.

Do pierwszego spotkania przyszłych członków doszło zupełnie przypadkiem podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Przy stoisku firmy Jost czterech mężczyzn dyskutowało na temat urządzenia do prostowania ram. Rozmowa musiała być ciekawa, ożywiona i profesjonalna, co wywołało zainteresowanie stojącego nieopodal starszego pana, który zdecydował się włączyć w toczoną konwersację – mówi Bolesław Rafałko z firmy Albor.

Przysłuchującym się rozmowie okazał się Kazimierz Neyman, pracownik Inter Cars, który grupie rozmówców zaproponował spotkanie, konsekwencją którego było powstanie dwa tygodnie później sieci warsztatowej, dedykowanej wyłącznie naprawom samochodów ciężarowych. W założycielskim spotkaniu, również w Poznaniu, udział wzięło siedmiu członków i moment ten uznawany jest za datę powstania sieci Q-Service Truck. Wspomniana czwórka, która uczestniczyła w dyskusji na Targach Poznańskich to Bolesław Rafałko, Ryszard Niewiadomski, Paweł Ciok i Kazimierz Orłowski, a w spotkaniu założycielskim grono to uzupełnili  Jan Olejnik, Edward Giezek oraz bracia Krzysztof i Mariusz Grzegory.

Nowo powstała sieć Inter Cars była sumą wiedzy, doświadczeń i umiejętności, które wnieśli do niej jej założyciele. Z kolei Kazimierz Neyman stał się mentorem grupy, jej opiekunem i doradcą. Od samego początku wyznaczał ambitne cele i dążył do tego, aby znalazły one odzwierciedlenie w codziennym życiu.

- Podstawowym założeniem, obowiązującym niezmiennie do dziś, było to, aby do sieci należały tylko te warsztaty, które gwarantują usługi najwyższej jakości – mówi Bolesław Rafałko.

Zasada ta respektowana jest do dziś, zarówno w odniesieniu do warsztatów już należących do sieci, jak i tych, które dopiero aspirują do przyjęcia w szeregi Q-Service Truck. Daje to gwarancje profesjonalnej obsługi i sprawia, że sieć jest zdecydowanym liderem rynku w Polsce w segmencie skupiającym niezależne warsztaty zajmujące się naprawą pojazdów ciężarowych, przyczep, naczep i autobusów.

Powstaniu sieci przyświecał cel podnoszenia jakości świadczonych usług, a w konsekwencji zwiększenia liczby klientów. Warsztaty założycielskie pragnęły, aby do sieci przystępowały renomowane placówki, wyposażone w sprzęt i odpowiednią wiedzę techniczną. Przynależność do Q-Service Truck dawała i wciąż daje warsztatom nowe możliwości pozyskiwania części, nowoczesnych narzędzi czy dostępu do wiedzy technicznej. Nadrzędną zasadą była jednak wysoka jakość wykonywanych usług, o czym na jednym z wcześniejszych jubileuszowych spotkań wspominał Krzysztof Oleksowicz mówiąc, że „Q” w nawie sieci ma kojarzyć się ze słowem „quality”, a więc właśnie wysoką jakością napraw.

- Od samego początku sieć miała kilka fundamentalnych zasad, które obowiązują do dziś – mówi Paweł Ciok – Jedna z nich to wspólna gwarancja. Kolejna to uznawanie jakości swoich napraw oraz wzajemna pomoc, a także dzielenie się zdobytą wiedzą. Z początku praktykowaliśmy odwiedziny w każdym warsztacie zrzeszonym w sieci w celu lepszego poznania się i zdobycia zaufania. Z czasem odeszliśmy jednak od tego modelu, warsztatów było bowiem coraz więcej i coraz trudniej było wszystkim spotkać się w jednym miejscu i czasie.

Niepewność, która towarzyszyła członkom sieci na samym początku, szybko została zastąpiona przez entuzjazm i chęć poszerzenia współpracy. Okazało się bowiem, że warsztatowcy zamiast traktować się jako konkurencję, zaczęli być wobec siebie ufni i chętnie dzieli się wiedzą. Każdy z warsztatów specjalizował się bowiem w różnej tematyce, a kiedy zauważyli, że jest pole do wymiany doświadczeń, skorzystali na tym wszyscy członkowie sieci, a także – przede wszystkim – klienci korzystający z usług warsztatów skupionych wokół Q-Service Truck. Członkowie sieci chętnie dzielili się wiedzą, ależ to odbywali wspólne szkolenia, co znów miało swoje  przełożenie na satysfakcję klientów.

Kiedy grupa założycielska okrzepła, była gotowa do powiększenia sieci. W tym celu powstała Rada Q-Service Truck, która z jednej strony miała być swoistym sądem koleżeńskim, z drugiej – rekomendowała przyjmowanie nowych lub usuwanie obecnych członków. Ciężar rozwoju sieci wziął na siebie Kazimierz Neyman wieloletni pracownik Inter Cars, który okazał się człowiekiem bardzo charyzmatycznym, świetnie zorganizowanym i zawsze chętnym do rozwoju oraz unowocześnienia mechanizmów wewnątrz samej sieci.

- Z sentymentem wspominam nasze pierwsze spotkania. Wzajemne odwiedziny w warsztatach były świetną okazją nie tylko do lepszego poznania się, ale i do wyśmienitej zabawy, czy też zwiedzania pięknych zakątków naszego kraju. Byliśmy jak jedna wielka rodzina, graliśmy w jednej drużynie, mieliśmy wspólny cel i z uporem dążyliśmy do jego osiągnięcia – wspomina dziś Bolesław Rafałko.

O jakości warsztatów skupionych w Q-Service Truck świadczą audyty, którym poddawane są nie tylko placówki, które dopiero aspirują do dołączenia do sieci, ale też te, które już się w niej znajdują. Audyty wewnętrzne to doskonała weryfikacja warsztatów i jedna z największych zalet sieci, bo nikt nie wie lepiej, jak prowadzić warsztat wielomarkowy od kogoś… kto już taki warsztat prowadzi. Audyty są także możliwością nauki dla samego audytującego, często bowiem zdarza się, że odwiedzają oni i oceniają warsztaty charakteryzujące się bardzo wąskimi specjalizacjami.

Na przestrzeni lat sieć Q-Service Truck miała wiele wspólnych programów, m.in. program książeczki gwarancyjnej czy próbę ustalenia wspólnego cennika roboczo-godzinowego na dane usługi w wybranych pojazdach. Wiele z nich zarzucono, inne rozwinęły się i z powodzeniem funkcjonują do dziś. Członków sieci cementowały i wciąż spajają regionalne spotkania sieciowe oraz organizowana raz do roku gala Q-Service Truck – najbliższa z nich w dniach 11-12 stycznia zorganizowana zostanie w sercu Bieszczad, w Arłamowie. Lepiej zintegrować się grupie pozwalały także wspólne wyjazdy oraz VIP Club, w ramach którego członkowie sieci odbyli szereg interesujących, często egzotycznych wycieczek.

W 2013 roku na Q-Service Truck spadł wielki cios, którym była śmierć Kazimierza Neymana, człowieka bez którego trudno wyobrazić sobie zarówno samo powstanie sieci, jak i jej dynamiczną ekspansję oraz niezwykły rozwój.  QST straciło charyzmatycznego lidera, który wyznaczał nowe szlaki, ale i doskonale czuł temat rynku ciężarowego, był zawsze o krok przed resztą rynku i świetnie umiał odnajdywać się w meandrach i zawiłościach światka warsztatów ciężarowych.

Q-Service Truck to obecne silna i bardzo mocno rozpoznawalna na rynku marka. O jej walorach świadczą m.in. duża liczba warsztatów i ich znakomite geograficzne rozmieszczenie, a także pewność uzyskania przez klientów pomocy wysokiej jakości praktycznie w każdym zakątku Polski, co zapewnia wspólna gwarancja. Gęsta sieć to większa elastyczność dla klientów, którzy mogą korzystać z wielu warsztatów.

Przystępując do sieci Q-Service Truck nowe warsztaty często wykonują swego rodzaju skok rozwojowy, dołączają bowiem do grupy zdecydowanych liderów na rynku. Mogą przy tym liczyć na wzajemną pomoc wewnątrz sieci oraz wsparcie warsztatów z mocną, ugruntowaną pozycją na tynku, które często pełnią rolę mentora i wspierają ich rozwój. Doradzają, zachęcają do zrobienia autoryzacji, zakupu fachowych urządzeń.  Często są jedyną furtką do zdobycia informacji technicznych prosto od producenta, jak ma to m.in. miejsce w przypadku autoryzacji Isuzu, którą może pochwalić się obecnie dziewięć warsztatów Q-Service Truck.

Na przestrzeni lat sieć QST przeżyła intensywny rozwój – w 2008 roku zrzeszała ponad 40 warsztatów, w 2012 – ponad 60, a obecnie skupia 76 najwyższej klasy serwisów ciężarowych. Ekspansja ilościowa ustąpiła w ostatnich latach poprawie jakościowej. Sieć ma swoje placówki w strategicznych punktach Polski i obecnie skupia się na głównie na wzroście rozwojowym – poszerzaniu kompetencji poszczególnych warsztatów i uzyskiwaniu przez nie jak największej liczby autoryzacji. Kolejnym krokiem rozwoju jest podbój Europy, a tu pierwsze udane próby – na Litwie i Ukrainie – już zostały poczynione.


Znakomitym czasem na podsumowanie 20 lat działalności Q-Service Truck i ukierunkowaniem planów na najbliższą przyszłość będzie rokroczne spotkanie sieciowe. Członkowie sieci spotkają się 11 i 12 stycznia 2019 roku w jednym z najpiękniejszych zakątków Bieszczad, Arłamowie. Będzie czas na wspomnienia, ale i spotkania robocze, na których przedstawiona zostanie m.in. krótka prezentacja Isuzu oraz omówione zostaną główne założenia VIP Clubu.  Znajdzie się chwila na podsumowanie spotkań regionalnych w kwestii określenia nowych zasad audytu, będzie panel poświęcony flocie i możliwościom budowania umowy kontraktowej u klienta, ze specjalną prezentacją wystąpi także Dział Szkoleń Inter Cars. Dla wszystkich uczestników gali przygotowany zostanie też panel wizjonerski, w którym spróbujemy nakreślić przyszłość w transporcie ciężarowym i w samych warsztatach specjalizujących się w naprawach samochodów ciężarowych.

Panie, niezainteresowane udziałem w panelach, w piątek będą mogły korzystać z dobrodziejstw Hotelu Arłamów, a dzień później czeka je udział w Panelu Beauty ze stylistką Moniką Butryn. Wszyscy z kolei w sobotnie popołudnie wezmą udział we wspólnych zajęciach integracyjnych, w których oprócz dobrej zabawy będzie można wykazać się zdolnościami manualnymi.

Zabawę oraz tematyczne spotkania zwieńczą dwa szalone wieczory. W piątek (11 stycznia) uczestnicy wyjazdu spotkają się na kolacji w karczmie, w której serwowane będą swojskie specjały. Z kolei na sobotę (12 stycznia) zaplanowana jest uroczysta Gala połączona z kolacją i balem. Właśnie tego wieczora do sieci włączeni zostaną uroczyście jej nowi członkowie, a wszyscy dotychczasowi otrzymają dyplomy uczestnictwa w podziękowaniu za lata spędzone do tej pory w Q-Service Truck. O doskonałą zabawę przez cały wieczór zadba niezwykle energetyczny zespół Electric Girls.