Data publikacji: 2017-03-15

Od 1 osoby do sukcesu

Od jednej osoby do 105 pracowników i 80 zestawów ciężarowych – taką drogę w ciągu 16 lat przeszła firma Marcotrans, członek sieci serwisowej Q-Service Truck.

Siedziba Marcotrans znajduje się w miejscowości Kicko, w gminie Stara Dąbrowa, zaledwie 35 km od Szczecina i 8 km od Stargardu. Działalność rozpoczęła w 2000 roku od jednego pracownika, który niewielkim samochodem świadczył usługi transportowe na terenie Szczecina. Wytrwałość i ciężka praca zaowocowały zdobyciem nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkimi zaufania klientów. W tej chwili firma cieszy się pewną i stabilną pozycją na rynku. Drogę, jaką przeszło przedsiębiorstwo, najlepiej obrazują aktualne dane liczbowe – obecnie zatrudnia ono bowiem 127 osób, a dysponuje 89 zestawami ciężarowymi o ładowności od 24 do 28 ton. Co istotne, czas ich użytkowania nie przekracza 4 lat.

Transport i spedycja
Jak podkreśla właściciel, Marcotrans to firma, którą cechuje kompleksowość wykonywania usług związanych z transportem: od obsługi klienta, poprzez przewóz towarów, aż do naprawy taboru. Przedsiębiorstwo realizuje zlecenia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dużych firm. Odbywa się to na terenie całej Europy, choć z racji swojej lokalizacji – w bliskim sąsiedztwie Morza Bałtyckiego – specjalizuje się w usługach transportowych do krajów skandynawskich. W 2008 roku firma rozszerzyła swój zakres działalności o usługi spedycyjne – na rynku krajowym i międzynarodowym. Przewozi zarówno ładunki chłodnicze, jak i plandekowe. Posiada też pozwolenia na przewóz na terenie Unii Europejskiej towarów niebezpiecznych ADR, jak również odpadów. Transport realizowany jest autami o różnej ładowności i wielkości. Wszystkie samochody wyposażone są w system telematyczny, pozwalający na ciągłe monitorowanie pozycji GPS i czas pracy kierowcy.

Naprawy wszystkich marek
Również w 2008 roku Marcotrans zdecydował o wprowadzenie do swojego asortymentu usług warsztatowych. Na 2-hektarowej działce zbudowała serwis dla samochodów ciężarowych i dostawczych o powierzchni 470 m 2 oraz 300-metrową część biurową. Maroctrans naprawia pojazdy ciężarowe wszystkich marek, auta dostawcze, naczepy, autobusy, maszyny budowlane i rolnicze. Wśród realizowanych przez warsztat usług wymienić można remonty silników, naprawy skrzyni biegów, pełną diagnostykę komputerową, naprawy układów paliwowych, regenerację pomp Common Rail oraz naprawy i wymianę ogumienia. Serwis zajmuje się również naprawą ogrzewania postojowego, systemów, ABS, EBS, ECAS, EPS, EDC, FFR, usuwaniem awarii instalacji elektrycznych i pneumatycznych, ustawianiem geometrii i naprawą zawieszeń. Ponadto, warsztat świadczy usługi lakiernicze, blacharskie, ślusarskie i spawalnicze.

Marcotrans jest autoryzowanym punktem w zakresie obsługi i napraw naczep oraz przyczep Feber. Od 2011 roku firma jest również członkiem sieci Q-Service Truck.

- Praca pod rozpoznawalnym logo sprzyja rozwojowi firmy oraz zwiększa liczbę klientów. Przystąpienie do Q-Service Truck jest obwarowane pewnymi wymogami, które spełniliśmy. Już to jest gwarancją jakości wykonywanych usług, jak i dostępności części – podkreśla Paweł Stępniak, dyrektor zarządzający Marcotrans, dodając – Współpraca z siecią serwisową Inter Cars daje nam możliwość bezproblemowej naprawy naszych pojazdów w Polsce w innych autoryzowanych punktach Q-Service Truck. Kolejną korzyścią jest możliwość uczestniczenia w szkoleniach, a co za tym idzie zwiększania swojej wiedzy.

Mimo już wypracowanej pozycji, Marcotrans nie zatrzymuje się i nadal rozwija. Od 2016 roku firma wynajmuje również pomieszczenia magazynowo-biurowe o powierzchni 4000 m², m.in. Inter Cars. Obecnie firma buduje nową siedzibę, która będzie mieścić się w Stargardzie. W skład kompleksu wchodzi zaplecze biurowo-socjalne oraz warsztat z 6 bramami dla pojazdów ciężarowych i 7 bramami dla samochodów osobowych.